Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12/05/2019 καθαρισμός ακτών στην Παραλία Αλυκής Κίτρους με την συμμετοχή και συναδέλφων του Γ’Λ/Τ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ.
Ο καθαρισμός ήταν μια πρωτοβουλία του Φορέα διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Θερμαϊκού κόλπου, καθώς στην συγκεκριμένη παραλία ξεβράζονται απορρίμματα από όλο τον Θερμαϊκό, από χερσαίες περιοχές που κατεβαίνουν ποτάμια ή ακόμη και απορρίμματα από νοτιότερα σημεία του Αιγαίου.
Χαρακτηριστικο είναι ότι η συγκεκριμένη παραλία έχει την μεγαλύτερη συγκέντρωση απορριμμάτων μεταξύ 22 παράκτιων περιοχών της Μεσογείου από χώρες όπως η Ιταλία, Ισπανία, Τουρκία, Αλβανία και Κροατία.
Συμμετειχαν επίσης πολύ εθελοντές αλλά και ο Αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Σωκράτης Φάμελλος.
Πολλα συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, αλλά κυρίως στους συναδέλφους του Γ’ Λ/Τ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ για την συμμετοχή και παρουσία τους δείχνοντας για άλλη μια φορά το κοινωνικό πρόσωπο του Λιμενικού Σώματος.
Για το Δ.Σ
Ο Πρόεδρος Ο Γεν.Γραμματέας
ΤΣΙΑΠΛΙΑΣ Βασίλειος ΚΟΥΣΤΙΑΝΗΣ Θεόδωρος
![Share on Facebook Facebook](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/twitter.png)
![Share by email mail](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/mail.png)