Τον Δήμο Προποντίδας επισκέφθηκε την Κυριακή 29-5-2022 ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής συνοδευόμενος κι από τον Γενικό Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Γ. Κουτουλάκη.
Σε σύσκεψη που έγινε παρέστησαν μεταξύ άλλων: ο βουλευτής Γ. Βαγιωνάς, ο Αντιπεριφερειάρχης Ιωάννης Γιώργου, ο Κεντρικός Λιμενάρχης Θεσσαλονίκης Πλοίαρχος Λ.Σ. Ευαγγελίδης Σταύρος, η Διοικητής του Β’ Λ/Τ Ν.Μουδανιών Υποπλοίαρχος Λ.Σ. Λιούγκα Μαρία, καθώς και εκπρόσωποι της Ένωσής μας ο Πρόεδρος Ε.Π.Λ.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας κ.Κουστιάνης Θεόδωρος με τον Αντιπρόεδρο κ.Τσιάπλια Βασίλειο και τον Οργανωτικό Γραμματέα κ. Κοροσίδη Κων/νο, διάφοροι εκπρόσωποι φορέων, καθώς και αιρετοί του Δήμου Προποντίδας.
Από πλευράς της Ένωσης μας, τονίστηκε η μη λειτουργικότητα πλέον του Λιμενικού Καλλικράτη, και οι λόγοι για τους οποίους πρέπει να αναβαθμιστεί σε Λιμεναρχείο το Β Λ/Τ Νέων Μουδανιών.
Ο Υπουργός έδειξε θετικός, ώστε να προωθηθεί στο Συμβούλιο Επιτελικού Σχεδιασμού του Αρχηγε’ιου Λ/Σ – ΕΛ/ΑΚΤ η αναβάθμιση του Β Λ/Τ Μουδανιών σε Λιμεναρχείο, αναγνωρίζοντας αυτή την σημαντική και κομβική αναγκαιότητα.
![Share on Facebook Facebook](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/twitter.png)
![Share by email mail](http://www.eplsmakedonias.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/48x48/mail.png)